Inkluzja w bursztynie, co to jest?

Opublikowany : - Kategorie : Default
Słowo "inkluzja" oznacza po prostu ciało obce w minerale. Takim obcym ciałem może być także szczelina albo pęknięcie. Inny mi słowy, jakiś naturalny defekt, który powoduje, że zakłócony jest przebieg wiązki światła przez minerał. Inkluzje mogą nosić różne nazwy, takie jak chociażby: kocie oko, tygrysie oko, bawole oko, sokole oko.

Interesujące zjawisko inkluzji

Inkluzja jest zjawiskiem jak najbardziej pozytywnym. To fascynująca i urzekająca skamielina zatopiona w bursztynie, której wiek określany jest na podstawie wieku samego bursztynu. Inkluzje odegrały bardzo poważną rolę w rozwoju nauki. Na podstawie inkluzji zwierząt, jak i roślin, udało się zidentyfikować istniejących przed milionami lat przedstawicieli fauny i flory.

Inkluzja w bursztynie w produktach AmberLove

Rodzaje inkluzji wewnątrz bursztynu

Inkluzja może wiązać się też z zatopieniem fragmentu roślinnego albo zwierzęcego w minerale i jako taka właśnie rozpatrywana jest w kontekście bursztynu. Do inkluzji zalicza się też pęcherzyk powietrza oraz kroplę wody. Generalnie można powiedzieć, że wszystko, co znalazło się wewnątrz bursztynu, jest inkluzją. Naukowcy wyodrębnili dwa jej rodzaje: inkluzję organiczną (zwierzęta, rośliny oraz ich szczątki) i nieorganiczną.
Powstawanie tego zjawisk w bursztynie bałtyckim datowane jest na 40 mln lat temu. Wtedy żywica wyciekająca z drzew zabierała ze sobą kawałki roślin, zwierząt, zamykając je w formie bursztynowej bryłki. Bryłki miały najczęściej kształt sopla, powstającego w czasie ściekania z drzewa. Najbardziej poszukiwane są inkluzje, które powstały wewnątrz drzewa.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)